Mediacija
Greičiausiai daugelis visuomenės yra girdėję terminą – mediacija. Tai gana plačiai ir nuo seno paplitęs terminas ir alternatyvus ginčų sprendimų būdas, tačiau jo praktinis pritaikomumas Lietuvoje kol kas nėra populiarus. Pažangių užsienio šalių valstybių (Norvegija, Švedija, Lenkija) praktika rodo, jog pasirinkus mediacija, ne tik nebelieka “pralaimėjusių“ šalių, tačiau sutaupoma laiko ir pinigų. Lietuva yra šalis kurioje vyrauja klasikinis ginčo metodo būdas: ginčą spręsti Teismuose, padedant ginčą išspręsti nešališkam ir nepriklausomam Teismui. Vis dėl to nuo seno egzistuoja ir alternatyvų, viena iš jų – mediacija.
Mediacija – tai procesas, kurio metu mediatorius (trečioji šalis), padeda ginčą išspręsti taikiai ir rasti patį geriausią sprendimo variantą konkrečioje situacijoje. Mediacija kaip alternatyvus Teismui ginčų sprendimo būdas gali būti taikomas praktiškai kiekvienoje situacijoje: šeimos, darbo, verslo ar kituose ginčuose.
Ginčai ir įvairios situacijos
Ginčuose dažnai tenka susidurti su morališkai, psichologiškai sudėtingomis situacijomis. Mediatorius bendraudamas su žmonėmis, visu pirma, turi nuraminti žmogų, nuteikti jį optimistiškai, pozityviai, kadangi žmonės būna praradę viltį ir netiki, jog susiklosčiusioje situacijoje galima pasiekti teigiamų rezultatų. Mediatorius turi pažinti žmones, jų charakterio bruožus, psichologija, emocinę būsena.
Žmonės yra įvairaus amžiaus, lyties, tautybės asmenys todėl yra labai svarbu turėti svarbiausių mediatoriui reikiamų savybių: gebėjimas užmegzti ryšį ir kontaktą, įgauti asmens pasitikėjimą, atpažinti, identifikuoti ir kontroliuoti konfliktines situacijas, komunikavimo, bendravimo, kompromiso, bendro sutarimo. Aukšta mediatoriaus kvalifikacija yra kokybiško mediacijos proceso sąlyga, o ji užtikrina veiksmingumą ir kompetencija.
Kaip išvengti konfliktus?
UAB „Teisės garanto“ gausioje praktikoje susiduriame su situacijomis kai galima išvengti ilgų Teismo procesų, bylinėjimosi, konfliktų, sėkmingai taikant mediacija: situacija išspręsti padedant trečiajam asmeniui – mediatoriui, kuris dialogo būdu, stengiasi šalims padėti, susitarti, dėl abiem šalims naudingo sprendimo.
Kaip jau minėta anksčiau, mediacija nėra plačiai taikoma Lietuvoje, tačiau turi labai dideles perspektyvas ir gali būti ne tik kaip alternatyva teisminiam ginčui bet ir galimybė pasiūlyti savo klientams ginčo sprendimą.
Pabandysime išvardinti pačius pagrindinius mediacijos privalumus lyginant su Teismo procesu:
- Teismo procesas yra viešas (yra išimčių), mediacijos atveju yra išsaugomas pilnas konfidecialumas ir asmens duomenų apsauga.
- Teisme viena iš šalių yra pripažinta kalta, natūralu, jog tokiu atveju viena iš šalių yra nepatenkinta ir nusivylusi situacija. Jeigu Teisme Teisėjas dažnai būna aktyvus, tai mediacijoje visus sprendimus priima pačios šalys (ne Teismas, ar mediatorius), tokių būdu nelieka taip vadinamos „pralaimėjusios šalies“ ir pačios šalys susitaria dėl bendro susitarimo, rezultato kuris tenkina abi šalis.
- Jeigu Teismo posėdžiai yra tik Teisme, tam tikru laiku, tai mediacijoje šalys gali pačios rinktis tiek laiką tiek vietą kur susitikti ir bandyti taikiai spręsti ginčą.
- Išlaidos ir laikas. Natūralu, jog pasirinkus mediacija kaip ginčo sprendimo būdą, yra sutaupoma lėšų ir yra išvengiama ilgų, kartais ne vienerius metus trunkančių Teismo procesų. Tuo tarpu mediacijos nauda gali pasireikšti jau po pirmų susitikimų.
- Net jeigu mediacija buvo nesėkminga ir neatnešė teigiamų rezultatų, nėra užkertamas kelias kreiptis tiesiogiai į Teismą.
UAB „Teisės garantas“ direktorius Leonard Jakubėnas 2016 m. spalio 28 d. Teisminės mediacijos komisijos posėdyje tapo Teismo mediatoriumi, todėl galime pasiūlyti verslo, šeimos, darbo ir kituose ginčuose pasinaudoti mediacijos paslaugomis.
Direktorius Leonard Jakubėnas