pinigai skolu isieskojimas

Prieš pradedant detaliau nagrinėti skolų išieškojimą, būtina atkreipti dėmesį, jog egzistuoja ne vienas būdas, kurį pasirinkdamas asmuo gali tikėtis atgauti ir susigrąžinti prarastus pinigus.

Visų pirmą reikėtų kalbėti apie ikiteisminį ir teisminį skolų išieškojimą. Pasirinktinai šiame straipsnyje bus plačiau nagrinėjamas teisminis skolų išieškojimas.

Jau sprendžiant iš pavadinimo nesunku suprasti, jog teisminiame skolų išieškojimo procese įsitraukia trečioji šalis – Teismas.

Vis dėl to net ir šiuo atveju asmuo turi visišką pasirinkimo laisvę, kokių būdų, įvertinus visas aplinkybes (įrodymus, skolos ir žyminio mokesčio dydį, teisininkų konsultacijas) kreiptis į teismą.

Yra galimi trys būdai:

  1. Kreiptis į teismą su pareiškimu dėl teismo įsakymo išdavimo
  2. Reikšti ieškinį dokumentinio proceso tvarka
  3. Reikšti ieškinį bendrąją tvarka

Kaip asmeniui nuspręsti kuris būdas jam priimtiniausias?

Natūralu, jog kiekviena situacija yra skirtinga ir reikalaujanti atitinkamos individualios analizės, tačiau asmens pagrindinis tikslas kreipiantis į teismą yra su kuo mažesnėmis išlaidomis ir kuo greičiau atgauti skolą.

Asmeniui dar prieš kreipiantis į teismą kaip jau minėta reikia įvertinti kokius įrodymus dėl skolos asmuo turi t.y dokumentai pagrindžiantys skolą. Tai gali būti įvairios sutartys (paslaugų, nuomos, pirkimo – pardavimo ir kt) PVM – Sąskaitos faktūros, įvairios pretenzijos ir reikalavimai su raginimu grąžinti skolą, asmenų susirašinėjimai, ar kiti dokumentai. Asmeniui taip pat svarbu yra įvertinti patį skolos dydį, kadangi kreipiantis į teismą dėl sąlyginai nedidelių skolų, pats bylinėjimo procesas (teisininkų paslaugos, žyminis mokestis) net ir pačio asmens sugaištas laikas ir pastangos gali būti brangesnis už skolą. Todėl asmuo įvertinęs situaciją pats sprendžia ar kreiptis į teismą.

Pareiškimas dėl teismo įsakymo išdavimo

Kalbant trumpai: pats pigiausias, greičiausias ir sąlyginai gana paprastas būdas prisiteisti skolą.

Teismas formaliai įvertinęs įrodymus priima teismo įsakymą. Pabrėžtina jog asmenys į teismą šiuo atveju nėra kviečiami.

Teismas priėmęs įsakymą, jį siunčia skolininkui ir siūlo per 20 dienų sumokėti skolą, arba dėl jos pareikšti atitinkamus prieštaravimus. Jeigu skolininkas per terminą jokių veiksmų neatlieka, tuomet teismo įsakymas įsiteisėja ir jį galima vykdyti, gaunant iš teismo vykdomąjį raštą ir kreiptis į antstolį (tik tuo atveju jeigu asmuo nepareiškia prieštaravimų ir per nurodyta terminą nesumoka skolos)

Tačiau teismo įsakymas turi ir trukumų, kurie yra esminiai. Skolininkui pareiškus prieštaravimus (pabrėžtina, jog prieštaravimai gali būti nemotyvuoti ir išreikšti bet kokia forma) teismo įsakymas yra naikinamas.

Ką tai reiškia? Kaip jau minėta tuomet teismo įsakymas yra naikinamas ir asmuo turi kreiptis su ieškiniu dėl skolos, kitais dviem būdais. Kaip jau minėta labai svarbu įvertinti skolą, jos dydį, patį skolininką (ar yra tikimybė, jog skolininkas sąžiningai nevilkins proceso ir grąžins pinigus), laiko ir išlaidų sąnaudas.

Ieškinys dokumentinio proceso tvarka

Taigi yra reiškiamas ieškinys, kurį prašoma išnagrinėti dokumentinio proceso tvarka. Teismas kaip ir teismo įsakymo išdavimo atveju formaliai patikrina įrodymus ir priėmęs sprendimą jį siunčia skolininkui, kuris per 20 dienų gali pareikšti prieštaravimus. Asmeniui jų nepareiškus, teismo sprendimas įsiteisėja ir jį priverstinai galima vykdyti. Skolininkui pareiškus prieštaravimus, procesas vyksta toliau ir šalys yra kviečiamos į teismo posėdį. Pabrėžtina, jog tik skolininkui pareiškus prieštaravimus, šalims reikės vykti į teismo posėdžius, o ieškinys dokumentinio proceso tvarka yra mokamas, tačiau tik puse įprastos sumos. Taip pat skirtingai negu teismo įsakymo išdavimo atveju skolininko prieštaravimai turi būti motyvuoti ir pagrįsti.

Ieškinys bendra tvarka

Tai daugelyje atveju pats ilgiausias ir brangiausias skolos priteisimo būdas. Dažniausiai proceso šalims teks vykti į teismo posėdžius, o asmeniui esant užtikrintam, jog skolininkas vilkins procesą, arba kiti aukščiau minėti būdai nesuveiks ir skolininkas kitais būdais trukdys procesą, šis būdas yra vienas iš efektyvesnių.

Reziumuojant, labai svarbu įvertinti visas galimybes skolą atgauti (galbūt skolininkas gyvena užsienyje ir ieškinį dokumentinio proceso tvarka pareikšti net nebus įmanoma) , turimus įrodymus, finansines ir laiko sąnaudas. Net ir teismui priėmus teigiamą asmens atžvilgiu sprendimą, tai nereiškia, jog asmuo jį vykdys (galbūt asmuo yra nemokus).

Kitame straipsnyje apžvelgsime Ikiteisminį skolos išieškojimo procesą.

„Teisės garantas“ Teisininkas Darius Dzikas