individualiu imoniu savininkams

Nuo 2010 m. sausio 1 d. įsigaliojo nauji mokesčių mokėjimą reglamentuojančių įstatymų pakeitimai, pagal kuriuos nustatoma iš esmės nauja individualiųjų įmonių savininkų pajamų ir uždarosios akcinės bendrovės akcininkų dividendų apmokestinimo tvarka.

Individualiųjų įmonių savininkai privalės sumokėti 15 proc. pelno mokestį (arba jiems gali būti taikomas lengvatinis 5 proc. pelno mokesčio tarifas), 72 Lt privalomo sveikatos draudimo įmoką kiekvieną mėnesį, taip pat kartą per metus 9 proc. privalomo sveikatos draudimo įmoką, atskaičius visus metus kiekvieną mėnesį po 72 Lt mokėtos sumos mokestį bei nuo iš įmonės gauto pelno (minus 4000 Lt) 15 proc. gyventojų pajamų mokestį. Be to, individualių įmonių savininkas sumoka 10 proc. socialinio draudimo įmokas, kurios skaičiuojamos nuo individualios įmonės pelno. Nuo 2010 metų socialinio draudimo įmokų tarifas didės iki 20 proc., o 2011 – iki 28,5 proc.

Tokiu būdu individualios įmonės savininko pajamų apmokestinimas yra žymiai didesnis, nei uždarosios akcinės bendrovės (sutrumpintai UAB) akcininko dividendų apmokestinimas. Būtent dėl šios priežasties dabar nemažai individualių įmonių persitvarko į UAB. Dar viena šio įmonių pertvarkymo į UAB priežastis – individualios įmonės savininkas už savo įmonės skolas atsako visu savo turtu. UAB akcininkai už uždarosios akcininkės bendrovės skolas neatsako, tačiau jie dar 3 metus privalės atsakyti už buvusios individualios įmonės skolas, susidariusias iki pertvarkymo. UAB sumoka 20 proc. pelno mokestį. Uždarosios akcinės bendrovės akcininkų dividendai apmokestinami 20 proc. gyventojų pajamų mokesčiu ir 6 proc. privalomojo sveikatos draudimo mokesčiu. Reikėtų pabrėžti, kad jeigu individualios įmonės savininkas taps uždarosios akcinės bendrovės akcininku ir direktoriumi, socialinio draudimo įmoka bus mokama tik nuo jo gaunamo atlyginimo, kuris gali būti ir minimalus. Tai yra taip pat svarios priežastys, dėl kurių individualiosios įmonės pertvarkomos į uždarąsias akcines bendroves.

Jeigu individualios įmonės savininkas yra pensininkas, savininko situacija yra dar sudėtingesnė. Nuo 2010 metų sausio jiems bus mokama tik pagrindinė pensija ir priedas už stažą nepriklausomai nuo to, kiek ta jo Individuali Įmonė uždirba. Mažinama nebus tada, jei įmonė nevykdo veiklos ir tai yra įforminta. Jei pensininkas turi Individualią įmonę, nors jos pelnas būtų labai mažas arba ji visai neturėtų pelno, vis tiek turėtų mokėti Sodrai mažiausiai 37,5 proc. nuo 800 Lt, tai yra apie 300 Lt. Ir be to, savininkui bus nuimta dalis pensijos.

Logiškai paskaičiavus, turint individualią įmonę ir gaunat mažas pajamas yra beveik neįmanoma ją išlaikyti, nes yra didelė tikimybė, kad ne tik neuždirbsi, bet dar ir prarasi. Viename specializuotame tinklalapyje radau tokį pasisakymą: „Įstatymus pas mus kuria ir valstybę valdo išprotėjusių plėšikų gauja. Jokio supratimo apie pasekmes, jokios minties apie žmogų, elementaraus paskaičiavimo.“

Aš manau, kad bent jau dalis tiesos šiame pasisakyme yra – nereikia net analizuoti priimtų įstatymų, užtenka tiesiog elementariai paskaičiuoti, – ir išvados apie galiojančių įstatymų kokybę (apie netobulą įstatymų leidybą jau rašiau) peršasi savaime.

Šiandien individualiųjų įmonių savininkams vienas iš problemų sprendimo būdų yra Individualios įmonės pertvarkymas į UAB-ą. Tai nėra sudėtinga ar skausminga procedūra; ji trunka apie vieną mėnesį. Po pertvarkymo uždaroji akcinė bendrovė vykdys tą pačią veiklą, automatiškai perims visą individualios įmonės turtą, teises ir pareigas, tačiau galės mokėti mažesnius mokesčius.

Norintiems gauti detalesnės informacijos apie individualiųjų įmonių pertvarkymą į uždarąsias akcines bendroves ir bendrų teisinių konsultacijų įmonių teisės srityje, kviečiu kreiptis į įmonę „Teisės garantas“, kuri neskaitant kitų paslaugų, šiuo metu aktyviai teikia ir individualiųjų įmonių pertvarkymo į uždarąsias akcines bendroves paslaugas. Mes konsultuojame nemokamai. Be to, kokybiškai ir nebrangiai paruošiame absoliučiai visus reikiamus dokumentus, konsultuojame pertvarkymo klausimais visuose pertvarkymo etapuose bei atstovaujame klientų interesams pas notarą bei visose institucijose ir organizacijose. Mes galime tik paruošti visus reikalingus dokumentus, jums beliktų apsilankyti nurodytose institucijose. Mūsų įmonės kontaktus rasite internetiniame puslapyje www.teisesgarantas.lt

Visiems skaitytojams linkime, kad Naujieji metai būtų pelningi, teisingi, be rūpesčių – tuo galime padėti pasirūpinti.

Leonard Jakubėnas